Registrujte se na našich stránkách a získávejte výhody.

Jak na viry s éterickými oleji

S viry se potkáváme neustále. S některými si poradí náš imunitní systém, takže ani žádné průvodní symptomy nepociťujeme, jiné nás odstaví z aktivního života na několik týdnů. Mnoho éterických olejů má silné protivirové účinky. Využijte je nejen v léčbě, ale hlavně v prevenci.

Kdo s éterickými oleji pravidelně pracuje, má dobře vyzkoušeno, jak se náchylnost k běžným onemocněním postupem času snižuje. Během rozptylování do ovzduší éterické oleje pohlcují viry a bakterie, čímž likvidují choroboplodné zárodky ještě dřív, než na ně naše tělo spustí obrannou reakci. Proto je ideální v době chřipkových epidemií využívat efektivní difuzéry a odpařovače, které šetrně a rychle dostanou aktivní látky do prostředí, ve kterém se pohybujeme. V domácnostech využijte čas spánku a přidejte si pár kapek voňavých pomocníků do odpařovače v ložnici, používejte oleje pro děti ve školkách a školách, v práci v kancelářích, na cestách v autě. Účinné vonné molekuly éterických olejů vás budou uzdravovat, aniž byste vůbec věděli, že to potřebujete.
 
Které jsou nejsilnější?
Každý éterický olej má protivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky, ale některé jsou zkrátka v těchto účincích lepší. Eukalyptus (radiata, globulus, polybractea), bergamot, tea tree, tymián (thymol, linalol) a ravintsara jsou oleje, které mají velmi silné protivirové účinky a zároveň čistí a posilují dýchací systém. Citron a bergamot spojují protivirový účinek s podporou činnosti jater a vylučování toxinů. Meduňka má rovněž velmi silné účinky proti nejrůznějším virům a stejně jako bergamot navíc zmírňuje napětí a stres. Silné účinky skořice, hřebíčku a lemongrasu doplňují výběr.
Pomocí éterických olejů snadno zvýšíte antiseptický účinek při mytí rukou, stačí využít Přírodní mycí krém. Pro použití v difuzérech kombinujte oleje podle vůně, aby vám jejich použití bylo příjemné. Při cestování do ciziny, na mezinárodních letištích a ve velkých klimatizovaných prostorách aplikujte pár kapek směsi na papírový kapesníček k inhalaci, případně na dýchací roušku nebo papírový kapesníček vložený do roušky, čímž zesílíte její preventivní účinek. Vyzkoušejte například směs eukalyptu, bergamotu a lemongrasu s osvěžující citrusovou vůní, nebo smíchejte tea tree s kapkou tymiánu, hřebíčku a citronu pro více prohřívací a posilující účinek.

Byliny na pomoc!
Mnoho virů je samo o sobě neškodných, ale to, co nás nakonec položí, je reakce našeho vlastního těla. Některé byliny a potraviny však umí tuto reakci zmírnit. Už naši předkové věděli o významu česneku v prevenci onemocnění a tento fakt je dnes i vědecky prokázaný. Stejně tak je prokázaná účinnost skořice, lékořice, měsíčku, ostropestřce a třapatky, z cizokrajných zdrojů pak kurkumy, ženšenu, zázvoru, šišáku či ašvagandy. Cíleně zařaďte vyšší množství těchto skvělých rostlin do stravy, ať už formou mletých bylin či bylinných čajů. Podpořte také svá játra – neustále pracující čističku, která pomáhá z vašeho těla dostat všechny škodliviny pryč. Lžička ostropestřce či kurkumy, listy čerstvé pampelišky do salátu či koktejlu, čekanková tinktura a vaše játra se vám odmění zdravím. Nepodceňujte zdravý mikrobiom vašich střev. Každý den živý bílý jogurt nebo sklenka kefíru udělá pro prevenci virových onemocnění své. A v neposlední řadě udržujte v pohodě také svůj nervový systém. Stres a zbytečně vyvolávaná panika nejsou přáteli silné imunity. Na informačním letáčku k prevenci chřipky z roku 1918 se již tehdy psalo: „Vyhýbejte se obavám, strachu a únavě.“ Tak hodně zdraví!
 
Zdroj: https://blog.nobilis.cz/