Registrujte se na našich stránkách a získávejte výhody.

Masáž hráze před porodem

Masáž hráze před porodem
 
Snad každá žena by si přála porod bez poranění a nutnosti nástřihu. I přesto, že nelze ovlivnit všechny okolnosti, které mají vliv na nástřih popř. natržení hráze, lze toto riziko eliminovat dobře prováděnou masáží hráze. Tou můžeme zlepšit elasticitu tkání v této oblasti a zlepšit její prokrvení, čímž zajistíme větší odolnost vůči enormnímu napínání oblasti hráze v průběhu porodu. S masáží můžete začít zhruba 4-6 týdnů před plánovaným termínem porodu, zabere Vám denně jen zhruba 5 minut. K masáži použijte třezalkový olej nebo přímo masážní olej na hráz. Před masáží si vždy pečlivě umyjte ruce. Pohodlně se usaďte (např. na postel) do polosedu a naneste olej na bříško palce jedné ruky. Palec obraťte bříškem prstu směrem k nohám a vsuňte do pochvy tak, aby oba jeho články byly uvnitř. Nejprve jím několikrát přejíždějte zleva doprava a zpět (ve tvaru písmene ,,U“), přičemž celou dobu vyvíjejte lehký tlak bříškem palce proti hrázi směrem dolů. Poté vsuňte do pochvy stejným způsobem i druhý palec a protáhněte jimi hráz směrem dolů a do stran (každý palec táhne směrem k jedné patě) až do pocitu štípání. Vydržte v protažení zhruba půl minuty, po této době by pocit štípání měl zmizet. Stejné pocity budete mít také u samotného porodu, kdy se hráz vlivem jejího maximálního natažení průchodem hlavičky odkrví, takže pocit štípání ani případný nástřih v tu chvíli neucítíte. Ještě chvíli takto napnutou hráz podržte a poté povolte napětí hráze. Toto napínání hráze opakujte alespoň 3x. Posledním krokem při masáži je promnutí hráze po celé její délce mezi palci a ukazováčky, přičemž palce drží hráz zevnitř a ukazováky zvenčí.
Mgr. Andrea Korandová, fyzioterapeut pro parfun.cz
 
Péče o jizvu po porodu
 
Stává se, že si ženy z porodnice kromě svého miminka odvážejí také jizvy – v oblasti podbříšku po porodu sekcí (císařským řezem) nebo hráze po nástřihu či natržení během porodu. Stejně tak jako jakékoli jiné jizvy na těle si i tato poporodní poranění zaslouží naši pozornost a včasnou péči. Neošetřená jizva je tuhá, na pohmat může být bolestivá, necitlivá nebo naopak přecitlivělá, neposunuje se vůči svému podkladu, může způsobovat nepříjemné pnutí, diskomfort při styku nebo i při běžných aktivitách v průběhu dne.
V rané fázi hojení (v prvních zhruba 2 týdnech) se jizva teprve tvoří a zpevňuje. V této fázi je vhodné věnovat zvýšenou pozornost hygieně v oblasti jizvy častým sprchováním. K tomu můžete využít např. hydrofilní olej Fema, který jizvu nebude vysušovat a zároveň díky obsaženým éterickým olejům působí antibakteriálně. Kromě toho je vhodné jizvu nechat hodně větrat a alespoň 2x denně jizvu promašťovat. V případě jizvy po sekci je ideální použít bio šípkový olej, kterému se díky jeho složení připisují až zázračné účinky při hojení jizev nebo olej třezalkový. Při dlouhodobějším používání je vhodné je střídat, olej je možné smíchat také s medem. Již od zhruba 3. dne po sekci je pro protažení okolí jizvy důležité se každý den na chvíli položit na břicho. Tato poloha udělá dobře i maminkám po vaginálním porodu, jelikož napomáhá k zavinování dělohy. Po poranění v oblasti hráze je vhodné v prvních dnech používat spíše zklidňující gel na hráz se silným antimikrobiálním účinkem. Po cca 2-3 týdnech je již jizva dostatečně pevná a je vhodné začít s šetrnou masáží jizvy. K masáži jizvy po sekci používejte dále bio šípkový nebo třezalkový olej, v oblasti hráze ho můžete k masáži využít také nebo použijte zbytek masážního oleje na hráz, pokud jste ho používali před porodem. Masáž provádějte tak, že nejprve jedním prstem přejíždějte s mírným tlakem přes jizvu v celé její délce. Poté začněte přejíždět přes jizvu, ale vždy po 1cm zastavte a prstem plošně s lehkým tlakem zakružte, opět popojeďte o další 1cm a opakujte kroužení prstem, vždy s tlakem prstu směrem dovnitř do jizvy. Dále přiložte prst vedle jizvy a tlačte směrem k ní tak, aby se jizva lehce posunula směrem od prstu a vytvořila tvar písmene ,,C“, to stejné opakujte i z druhé strany jizvy. V oblasti podbříšku masírujte celou plochou dlaně. Jizvu po nástřihu hráze nezapomeňte masírovat také z vnitřní strany. V případě, že se Vám zdá, že se jizva špatně hojí, je velmi bolestivá, rozestupuje se, dochází k hnisání z rány, pálení a zarudnutí nebo máte jiné pochybnosti, obraťte se na svého lékaře.
 
https://www.parfun.cz/pletove-oleje/nobilis-tilia-hydrofilni-olej-fema-pro-intimni-hygienu-200-ml/
https://www.parfun.cz/masazni-oleje/nobilis-tilia-gel-na-hraz-mithra-15-ml/
Mgr. Andrea Korandová, fyzioterapeut pro parfun.cz